۱۲ مرداد ۱۳۸۹
ولش کن واژه ای کوچک بامعنایی بزرگ


آیا یادتان هست که از "ولش کن" روزی چند بار استفاده می کنید که اگر استفاده نمی کردید چه تاثیری در زندگی شما میگذاشت؟ یا این که روزی چند بار این کلمه را از دهان دیگران می شنوید و آیا تاثیر بازگو کردنش را در زندگی خود می بینید؟
بگذارید خاطره ای برایتان تعریف کنم:
زمانی در یکی از موسسات آموزشی خصوصی مشغول تدریس بودم. کلاس عکاسی تبلیغاتی را برداشته بودم و با شور و شوق فراوان درس می دادم. یک ترم سپری شد و به وضوح دیدم که تعداد زیادی از دانشجویان علاقه زیادی به این رشته دارند بیشتر تشویق شدم که بهتر و با علاقه تر درس بدهم. هر چه که از لحاظ امکانات و معلومات داشتم در اختیارشان می گذاشتم. آخر ترم رسید و زمان ژوژمان. ژوژمان کارها برگزار شد و واقعا حیرت انگیز بود عکسها خیلی خوب و باعلاقه عکاسی شده بود و بهتر از آن، نمایش داده شده بود. یکی از این جماعت دانشجو در طول ترم کار زیادی ارائه نکرد و علاقه زیادی هم به خرج نداد، با لطبع ژوژمان خوبی هم برگزار نکرد موقع نمره دادن رسید و من به جای نمره20 به ایشان 15 دادم بعد از مدت کوتاهی دیدم رئیس موسسه مرا احضار کرد و گفت: جناب فلانی چرا به فلان دانشجو نمره کم دادید و من هم درجواب عدم علاقه و فعایت کافی را مطرح کردم ولی ایشان به جای پذیرفتن موضوع به من گفتند "ولش کن" حالا یک نفر را هم ندیده بگیرید چه می شود؟ آنجا تازه به وسعت معنای این واژه پی بردم و دیدم که خیلی کارها می تواند بکند. بعد یاد خاطراتی که با پدرم داشتم افتادم و دیدم ایشان هم از این واژه زیاد استفاده می کردند. مثلا نقاش می گفت رنگ این دیوار باید عوض شود جواب: "ولش کن" مهم نیست، این یخچال باید پروانه اش عوض شود وگرنه موتورش می سوزد جواب: " ولش کن" حالا که کار می کنه و ...
بعد باز هم بیشتر فکر کردم دیدم نه پدرم و نه مدیر آن موسسه بلکه تمام مردم از این واژه استفاده زیادی می کنند. در عکاسی: "ولش کن" این عکس از سرش هم زیاده یا در طراحی: این لوگو مناسب کار نیست جواب: "ولش کن" وقت نداریم و باز در تمام موارد و بعد از تعمق بیشتر در رابطه با این موضوع  پی بردم که استفاده از واژه "ولش کن" درگفتگوی روزمره و زندگی ما چنان صدمات بزرگی به ما وارد می کند که اگر واقعا بنشینیم و حساب و کتاب کنیم  دریک جلد و صد جلد و یک میلیارد و یک صد میلیارد نمی گنجد. عمق فاجعه بسیار زیاد است. و بعد به این نتیجه رسیدم که فاصله بین افرادی که در جامعه موفقند و آنان که موفق نیستند در استفاده کردن و یا نکردن از واژه "ولش کن" است. یک پزشک خوب و یک پزشک بد،  تفاوت در دقت عمل و ریز بینی و حساسیت بالا، چرا که هر ولش کن می تواند به قیمت جان انسان تمام شود. تفاوت یک عکاس خوب و بد، یک عکس بدون نقص یعنی حساسیت زیاد در چیدمان و نور و ترکیب بندی و ریز نگری های بسیار و یک عکس بد یعنی نادیده گرفتن تمام مواردی که نام برده شد و یا به عبارت دیگر استفاده از "ولش کن" .

بگذارید مورد مصرف دیگری را که برای "ولش کن" برایم پیش آمد را با گفتن خاطره ای بیشتر توضیح دهم. روزی یکی از اساتید عکاسی تبلیغاتی تلفن زد وگفت می خواهم بیایم دفترت و من هم بسیار استقبال کردم و گفتم تشریف بیاورید. بعد از ساعتی ایشان تشریف آوردند و نشستیم به گفت و گو. خلاصه، بحث رسید به معضلات عکاسی تبلیغاتی که ما اِلیم و بلیم و خیلی مشکل داریم و باید این کارها را نکنیم و آن کارها را بکنیم وغیره. 2و3 ساعتی گذشت و بحث همچنان ادامه داشت و بعد از مدتی استاد گرانقدر انگار که حرفهایشان به ته دیگ رسید. لحظه ای ساکت ماندند و بعد جمله آخر را به این شکل تمام کردند: ای بابا، "ولش کن" سر تو درد نیار. این چیزها درست شدنی نیست. من یک لحظه مبهوت و هاج و واج بودم که اگر قرار بود بعد از 3 ساعت گفت وگو به اینجا برسیم و با یک "ولش کن" بحث را تمام کنیم چرا بیخود شروعش کردیم. خلاصه این داستان گذشت و بعد از مدتی آن استاد گرامی دوباره به من زنگ زد و درخواست ملاقات دیگری را در ادامه ملاقات قبلی داشت. ولی این دفعه من به جای قبول درخواست ملاقات به ایشان گفتم استاد اگر قرار است که بعد از 2و3 ساعت بشنویم "ولش کن" بگذارید من همین الان بگویم "ولش کن" و دیگر سر خوددمان را درد نیاوریم. وخداحافظی کردم. الآن هم روی صحبتم با شماست. هر موقع خواستید سر درد نگیرید فقط بگوئید "ولش کن" و بس همه کارها خود به خود درست می شود.


                                                                                             یدالله ولی زاده
                                                                                             عکاس تبلیغات
عکس با ولش کن

_DSC0181.jpg

عکس بدون ولش کن

_DSC0493.jpg

علیرضا [ ۰۸ آذر ۱۳۹۰ ]

به نظر من که هر دو عکس بسیار زیبا هستند و با نظر شما در مورد موضوع ولش کن کاملا موافقم...جناب ولی زاده میخواستم سوال کنم شما در موسسات آموزشی تدریس میکنید؟


محسن. ب. [ ۱۶ مرداد ۱۳۸۹ ]

درود بر شما و قلمتان. خاطرات و نوشته های شما، ارزش چند بار خواندن را دارند.
بهترینها

پاسخ.ممنون از لطفتان ودلگرم به نظرهایتان


روشنک [ ۱۲ مرداد ۱۳۸۹ ]

حکایت جالبی بود اما صادقانه بگویم نه از عکس با " ولش کن " شما خوشم آمد و نه از عکس بدون " ولش کن " شما .. سلیقه است دیگر .. چه می شود کرد .
پاسخ.باتشکر از نظرتان عقیده دارم دادن نظر ان هم بدون تعارف بهتر از نظر ندادن است لطف کنید ودر اینده هم کامنت بگذارید


آرمین [ ۱۲ مرداد ۱۳۸۹ ]

به نظر من گل بعضی ها رو خداوند "ول کرده" بدون قالب و گل بعضیها رو "ول نکرده" درون قالب.و تقدیر و سرنوشت انگار چنین رقم میزند که آن "ول نشده ها"در میان چرخ دنده های "ول شده ها"باید عمرشون را دست وپا بزنند تا بتونند در این جهان "ول شده" فقط نفسی بکشند و شکر گذار
باشند....از هرچه بگذریم عکسهای "ول شدنی"شما به معجزات میمونه و پاینده و شاد باشید. 
پاسخ.با عرض پوزش از اینکه دیر جواب دادم چون تایپ فارسی نداشتم
ممنون از اضهار لطف شمامن هم از خداوند سلامتیتان را ارزو میکنم وتوصیه میکنم هیچوقت با ولش کن عکس نگیرید


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.